T.C. Williams High School Crew
Search TCW Crew Website

High School Rowing in the USA

USA Oar

 Dedicated to Junior Level Athletes Who Live and Row Where US Waters Flow

Welcome to the most comprehensive list of US high school and junior rowing programs available on the Internet.  This list, originated and maintained for many years by Skip Bea, is hosted by tcwcrew.org, the Web site of the TC Williams High School Crew in Alexandria, VA.  It includes public and private schools, and rowing clubs if they have programs for juniors.  Listings with an asterisk indicate links to school, rather than crew, Web sites.

We want this list to be as complete and up-to-date as possible, so please send us updates and corrections.  If you know of other schools or rowing programs that should be listed, send us a link.


California

Artemis Rowing (Oakland)
Bair Island Aquatic Center (Redwood City)
Berkeley High School (Berkeley)
California Yacht Club Junior Rowing (Marina Del Rey)
Capital Crew Juniors (Sacramento)
Casitas Rowing (Oak View)
Cathedral Catholic High School (San Diego)
Deep Water Junior Rowers (Stockton)
Humboldt Bay Rowing Association (Eureka)
Junipero Serra High School (San Mateo)
Lake Merritt Rowing Club (Oakland)
Long Beach Junior Crew (Long Beach)
Los Gatos Rowing Club (San Jose)
Marin Rowing Association (Greenbrae)
Marina Aquatic Center (Marina del Rey)
Marymount High School (Los Angeles)
Newport Aquatic Center Juniors (Newport)
NorCal - Northern California Crew (Redwood City)
North Bay Rowing Club Juniors (Petaluma)
Oakland Strokes (Oakland)
Pacific Rowing Club Juniors (San Francisco)
Palo Alto Rowing Club (Palo Alto)
Peninsula Aquatic Center Junior Crew (Redwood City)
River City Rowing Club Juniors (West Sacramento)
San Diego Rowing Club Junior Crew (San Diego)
Silicon Valley Crew Junior Crew (Sunnyvale)
St. Ignatius College Prep (San Francisco)
Stockton Rowing Club Junior Crew (Stockton)
Upper Natoma Rowing Club (Gold River)
ZLAC (San Diego)

Connecticut

Avon High School (Avon)
Brunswick School (Greenwich)
Choate Rosemary Hall (Wallingford)
E. O. Smith (Storrs)
East Lyme High School (East Lyme)
Fairfield Prep (Fairfield)
Farmington High School (Farmington)
Glastonbury High School (Glastonbury)
Greenwich Academy (Greenwich)
Greenwich High School Crew (Greenwich)
Gunnery School (Washington)
Kent School boys crew girls crew (Kent)
Lewis Mills (Burlington)
Litchfield Hills Crew - Litchfield & Wamogo schools ( Litchfield)
Lyme/Old Lyme (Old Lyme)
Middletown High School (Middletown)
Miss Porter's School (Farmington)
New Canaan High School (New Canaan)
Norwalk River Rowing Association (Fairfield)
Pomfret School (Pomfret)
Riverfront Recapture Youth Program (Hartford)
Rumsey Hall School (Washington Depot)
Salisbury School (Salisbury)
Saugatuck Rowing Club (Westport)
Simsbury High School (Simsbury)
South Kent School (South Kent)
Stonington High School (Mystic)
Taft School (Watertown)
Wamogo Regional High School (Litchfield)
Xavier High School (Middletown)
Yale University Community Rowing (New Haven)

Florida

Academy of the Holy Names (Tampa)
Belen Jesuit Preparatory School (Miami)
Berkeley Preparatory School (Tampa)
Bolles Crew (Jacksonville)
Boone Crew (Orlando)
Cape Coral Rowing Club (Cape Coral)
Capital City Rowing (Tallahassee)
Edgewater High School (Orlando)
Gainesville Area Rowing (Gainesville)
H.B. Plant High School (Tampa)
Hillsborough High School (Tampa)
Jacksonville Episcopal High School (Jacksonville)
Jacksonville Rowing Club (Jacksonville)
Lake Brantley High School (Altamonte Springs)
Lake Brantley Rowing Association (Altamonte Springs)
Lyman Rowing Association (Longwood)
Maclay School (Tallahassee)
Melbourne High School (Melbourne)
Miami Beach Rowing Club (Miami Beach)
Miami Rowing Club (Miami)
North Orlando Rowing (Orlando)
Orlando Area Rowing Society (Orlando)
Pine Crest School (Fort Lauderdale)
Rowing Organization of Citrus County Students - ROCCS (Lecanto, Citrus, Crystal River and more)
Saint Edward's School (Vero Beach)
Sarasota Crew (Osprey)
Sarasota Scullers Youth Rowing (Osprey)
Sebastian River High School (Sebastian)
Space Coast Crew (Satellite Beach)
St. John's Country Day School (Jacksonville)
Stanton - River Bank (Jacksonville)
Tampa Catholic High School (Tampa)
Tampa Prep School (Tampa)
Tampa Water Sports Center (Tampa)
Treasure Coast Rowing Club (Palm City)
University School (Ft. Lauderdale)
West Orange High School (Winter Garden)
Westminster Academy (Ft. Lauderdale)
Winter Park High School (Winter Park)

Massachusetts

Bare Hill Rowing (Bromfield - Acton - Boxboro)
Barnstable Rowing (Barnstable)
Belmont Crew Club (Belmont)
Belmont Hill School (Belmont)
Berkshire School (Sheffield)
Boston Latin School (Boston)
Brookline High School (Brookline)
Brooks School (North Andover)
Buckingham Browne & Nichols School (Cambridge)
Cambridge Rindge and Latin School Rowing (Cambridge)
Cape Cod Rowing & Sculling Center (Barnstable)
Community Rowing, Inc (Boston)
Deerfield Academy (Deerfield)
Donahue Rowing Center (Shrewsbury)
Duxbury High School w/ Duxbury Bay Maritime School (Duxbury)
Groton School (Groton)
Lowell High School (Lowell)
Middlesex School (Concord)
Noble & Greenough School (Dedham)
Northampton High School (Northampton)
Northfield Mount Hermon School (Northfield)
Phillips Academy (Andover)
Shrewsbury High School (Shrewsbury)
St. John's High School (Shrewsbury)
St. Mark's School (Southborough)
Tabor Academy (Marion)
The Newman School (Boston)
Wayland-Weston High Schools (Wayland & Weston)
Winsor School (Boston)
Worcester Public Schools (Worcester)

Michigan

Ann Arbor Rowing Club (Ann Arbor)
Bay City Central High School (Bay City)
Carlson High School (Gibraltar)
Cranbrook Kingswood School (Pontiac)
Crestwood High School (Dearborn Heights)
Detroit Boat Club Junior Rowing (Detroit)
East Grand Rapids High School (East Grand Rapids)
Forest Hills Central High School (Grand Rapids)
Forest Hills Eastern High School (Grand Rapids)
Forest Hills Northern High School (Grand Rapids)
Grand Rapids Rowing Club (Grand Rapids)
Grosse Ile High School (Grosse Ile)
Grosse Pointe South High School (Gross Pointe)
Huron High School (Ann Arbor)
Lowell High School (Grand Rapids)
Northview High School (Grand Rapids)
Our Lady of Mount Carmel (Wyandotte)
Pioneer High School (Ann Arbor)
Riverview High School (Wyandotte)
Rockford High School (Rockford)
Roosevelt High School (Wyandotte)
Saline High School (Saline)
Southgate Anderson High School (Southgate)
St. Mary's Prep (Orchard Lake)
Wyandotte Boat Club (Wyandotte)

New Jersey

Absegami High School (Galloway)
Atlantic City High School (Atlantic City)
Atlantic County Rowing Assn (Mays Landing)
Belleville High School (Belleville)
Bishop Eustace Prep School (Pennsauken)
Blair Academy (Blairstown)
Brigantine Rowing Club (Brigantine)
Camden Catholic High School (Cherry Hill)
Carnegie Lake Rowing Association (Princeton)
Cinnaminson High School (Cinnaminson)
Don Bosco Prep Crew (Ramsey)
Egg Harbor Township High School (Egg Harbor)
Haddon Township Crew Club (Haddon Township)
Haddonfield Memorial High School (Haddonfield)
Holy Cross High School (Delran)
Holy Spirit High School - Boys (Absecon)
Holy Spirit High School - Girls (Absecon)
Kearny High School (Kearny)
Lawrenceville School (Lawrenceville)
Lenape Regional High School (Medford)
Mainland Regional High School (Linwood)
Montclair High School (Montclair)
Moorestown Friends School (Moorestown)
Moorestown High School (Moorestown)
Mountain Lakes Crew Club (Mountain Lakes)
Navesink River Rowing Club (Lyndcroft)
Nereid Boat Club (Rutherford)
Nutley High School (Nutley)
Oakcrest High School (Mays Landing)
Ocean City High School (Ocean City)
P.I.R.A. Mercer Junior Rowing Club (West Windsor)
Passaic River Rowing Assn (Lyndhurst)
Peddie School (Hightstown)
RFH Crew (Rumson)
Ridgewood Crew (Ridgewood)
South Jersey Rowing Club (Cherry Hill)
St. Augustine College Prepatory School (Richland)
St. Joseph High School Crew (Metuchen)
St. Mary's Hall (Burlington)
Swan Creek Rowing Club
The Hun School (Princeton)
Viking Rowing Club (Ventnor City)
Vineland High School (Vineland)
Westfield High School (Westfield)

New York

Albany Rowing Center (Albany)
Aqueduct Rowing Club (Rexford)
Arlington High School (Lagrangeville)
Baldwinsville High School (Baldwinsville)
Bay Shore High School (Bay Shore)
Beach Channel High School (Rockaway)
Brighton High School (Rochester)
Bronx High School of Science (New York)
Buffalo Seminary (Buffalo)
Burnt Hills High School (Burnt Hills)
Canisius High School (Buffalo)
Cascadilla Boat Club (Ithaca)
Cazenovia Rowing Club (Cazenovia)
Chaminade High School (Mineola)
City Honors High School (Buffalo)
Clarkstown High School (West Nyack)
Cold Spring Harbor High School (Cold Spring Harbor)
East Arm Rowing Club (Greenwood Lake)
Emma Willard School (Troy)
Erie Canal Rowing Club (Schenectady)
F. D. Roosevelt High School (Hyde Park)
Fairport Crew Club (Fairport)
Fayetteville-Manlius High School (Syracuse)
Friends Academy (Locust Valley)
Gow School (South Wales)
Half Hollow Hills High School (Dix Hills)
Henninger High School (Syracuse)
Holy Angels Academy (Buffalo)
Huntington High School (Huntington)
Ithaca High School (Ithaca)
Jamesville & DeWitt Crew (Syracuse)
Kingston High School (Kingston)
Liverpool High School (Liverpool)
Manhasset High School (Manhasset)
McQuaid Jesuit High School (Rochester)
Mid-Hudson Rowing Association (Verbank)
Nardin Academy (Buffalo)
New York Athletic Club (New Rochelle)
Newburg Rowing Club (Newburgh)
Newburgh Free Academy (Newburgh)
Nichols School (Buffalo)
Niskayuna High School (Niskayuna)
Our Lady of Lourdes (Poughkeepsie)
Our Lady of Mercy Academy (Syosset)
Our Lady of Mercy High School (Rochester)
Oyster Bay High School
Peter Jay Sharp Rowing Club (New York City)
Pittsford High School (Pittsford)
Port Rowing (Garden City)
Poughkeepsie High School (Poughkeepsie)
Rhinebeck Crew (Rhinebeck)
River Rowing Association (Nyack)
Rome Free Academy (Syracuse)
Sagamore Rowing Association (Huntington)
Saratoga Rowing Association (Saratoga Springs)
Saratoga Springs High School (Saratoga Sprints)
Schenectady High School (Schenectady)
Scotia High School (Scotia)
Shaker High School (Albany)
Shenendehowa High School (Clifton Park)
Skidmore Community Rowing Club (Saratoga)
Spackenkill High School (Poughkeepsie)
St. Anthony’s High School (South Huntington)
St. John the Baptist (West Islip)
St. Joseph Collegiate Institute (Buffalo)
Suffern Crew (Suffern)
Syracuse Chargers Rowing Association (Liverpool)
The Knox School (St. James)
Tuxedo High School (Tuxedo)
Urban Assembly New York Harbor School (New York City)
Wa-Na Rowing Club (Poughkeepsie)
Wappingers Crew Club (Wappingers Falls)
Warwick High School (Warwick)
West Side Rowing Club (Buffalo)

Pennsylvania

Agnes Irwin School (Rosemont)
Allegheny River Rowing Club (Pittsburgh)
Archbishop Prendergast High School (Drexel Hill)
Central Catholic High School (Pittsburgh)
Central High School (Philadelphia)
Chestnut Hill Academy (Philadelphia)
Conestoga High School (Berwyn)
Country Day School of the Sacred Heart (Bryn Mawr)
Ellis School (Pittsburgh)
Episcopal Academy (Merion, Lower Merion Twp.)
Father Judge High School (Philadelphia)
Fox Chapel High School (Pittsburgh)
George Washington High School (Philadelphia)
Germantown Friends School (Philadelphia)
Great Valley High School (Malvern)
Hampton High School (Pittsburgh)
Harriton High School (Rosemont, Lower Merion Twp.)
Haverford School (Haverford, Lower Merion Twp.)
Lansdale Catholic High School (Lansdale)
LaSalle College High School (Philadelphia)
Lower Merion High School (Ardmore, Lower Merion Twp.)
Malvern Prep (Malvern)
Mercyhurst Prep School (Erie)
Merion Mercy Academy (Merion, Lower Merion Twp.)
Monsignor Bonner High School ( Drexel Hill)
Mt. Lebanon High School (Pittsburgh)
Mt. St. Joseph Academy (Philadelphia)
Nazareth Academy High School (Philadelphia)
North Allegheny High School (Wexford)
North Catholic High School (Pittsburgh)
North Catholic High School (Philadelphia)
Oakland Catholic High School (Pittsburgh)
Philadelphia Girls Rowing Club (Philadelphia)
Philadelphia Scholastic Rowing Association (Philadelphia)
Pine-Richland High School (Gibsonia)
Radnor High School (Radnor)
Roman Catholic High School (Philadelphia)
Schenley High School (Pittsburgh)
Shipley School (Bryn Mawr, Lower Merion Twp.)
Springside School (Philadelphia)
St. Joseph's Prepatory School (Philadelphia)
Steel City Rowing Club (Verona)
Susquehanna Rowing Association
Taylor Allderdice High School (Pittsburgh)
The Baldwin School (Bryn Mawr, Lower Merion Twp.)
Three Rivers Rowing Association (Pittsburgh)
Undine Barge Club (Philadelphia)
Upper Merion Boat Club (Bridgeport)
Upper Merion High School (King of Prussia)
Upper St. Clair High School (Pittsburgh)
Vesper Boat Club (Philadelphia)
William Penn Charter School (Philadelphia)
Winchester Thurston School (Pittsburgh)

Utah

The Waterford School (Sandy)
Utah Junior Crew (draws from public and private schools in Salt Lake, Granite, Jordan districts)

Virginia

Battlefield High School (Haymarket)
Bishop Ireton High School (Alexandria)
Bishop O'Connell High School (Arlington)
Bishop Sullivan Catholic High School (Virginia Beach)
Broadwater Academy (Exmore)
Cape Henry Collegiate (Virginia Beach)
Catholic High School (Virginia Beach)
Christchurch School (Christchurch)
Episcopal High School (Alexandria)
Fairfax High School (Fairfax)
First Colonial High School (Virginia Beach)
Forest Park High School (Woodbridge)
Frank W Cox High School (Virginia Beach)
Gar-Field High School (Dale City)
Gloucester High School (Gloucester)
Granby High School (Norfolk)
Great Bridge High School (Chesapeake)
Hickory High School (Chesapeake)
Hylton High School (Dumfries)
James Madison High School (Vienna)
James River High School (Midlothian)
JEB Stuart High School (Falls Church)
JR Robinson High School (Fairfax)
Lake Braddock High School (Fairfax)
Lake Taylor High School (Norfolk)
Langley High School (McLean)
Marshall High School (Falls Church)
Mathews High School (Mathews)
Maury High School (Norfolk)
McLean High School (McLean)
Mount Vernon High School (Fairfax)
Norfolk Academy (Norfolk)
Norfolk Collegiate School (Norfolk)
North Moorland Rowing Club (Richmond)
Oakton High School (Fairfax, Virginia)
Potomac High School (Dumfries)
Princess Anne High School (Virginia Beach)
River City Crew (Richmond)
South County Secondary School (Lorton)
St. Margaret's School (Tappahannock)
TC Williams High School (Alexandria)
Thomas Jefferson High School (Fairfax)
Trinity Christian School (Fairfax)
Virginia Boat Club (Richmond)
Virginia Rowing Club (Hampton Roads)
Wakefield High School (Arlington)
Washington-Lee High School (Arlington)
West Potomac High School (Fairfax)
West Springfield High School (Springfield)
Western Albermarle High School (Crozet)
Western Branch High School (Chesapeake)
Westfield High School (Chantilly)
Woodbridge High School (Woodbridge)
WT Woodson High School (Fairfax)
Yorktown High School (Arlington)

© Copyright 2013 Alexandria Crew Boosters Club, Inc. - PO Box 3202, Alexandria, VA  22302. Comments and suggestions are always welcome. Contact the webmaster.